2021. április hónap bejegyzései

Örökölt allergiáink, örökkön örökké?

Örökölt allergiáink. Genetika, vagy csak úgy kinek mi jár alapon? Örökkön örökké allergiásnak kell lennünk? Mit mond erről Gyuri Bácsi?

Szerző: Frenyó Krisztina

Publikálás: 2021-04-29.

Itt a tavasz és vele együtt beindult a rügyfakadás, virágzás is. Száll a pollenmumus, aprócska vattapamacsokat hord a szél. Egyre többen és többet tüsszögünk, fújjuk az orrunkat és köhögünk. Felmerül a kérdés, hogy az allergiáinkat vajon örökölhetjük e? És, ha ebben is a genetika játssza azt a bizonyos szerepet, mit tehetünk ellene, mi, akik nyakig benne vagyunk?Nemrég hoztunk Szabó Gyuri Bácsi tanácsaiból egy kosárnyit, itt a Feelingen. Most ismét az őn javaslatait vesszük fontolóra.

Odakint a hűvös, esős idő miatt picit megcsúszott a virágzás és a tavasz, abban biztosak lehetünk, hogy az allergiaszezon idén sem vett ki szabadságot. Gyuri bácsi gyógynövényteáival azonban ez azt időszakot is könnyebben átvészelhetjük, sőt! Aki követi a 3 lépéses kúrát, az búcsút mondhat az allergiás panaszainak.

Ahhoz, hogy immunrendszerünket megfelelően támogassuk, és ezzel könnyebben át tudjuk vészelni az allergiaszezont, fontos, hogy már hónapokkal előre készüljünk. Nem vagyunk elkésve akkor sem, ha a tavaszi virágzás okoz gondot, és csak most vágnánk bele a kúrába, a lényeg, hogy tartsuk be a lépéseket és legyünk türelmesek, kitartóak, hiszen a bükki füvesember alkotta kúra csak akkor hozza meg a kívánt végeredményt, ha az allergia elleni gyógyteakeveréket legalább egy éven át minden nap fogyasztjuk.

Ne felejtsük el, hogy az allergia oka az immunrendszer túlérzékenysége. A felborult egyensúly helyreállítása nem egyszerű, sok tényezős és időbe telik, de nem reménytelen vállalkozás.

Kezdjük a tisztítással

Első lépésben segítenünk kell saját szervezetünknek a védekezésben. Egy tavaszi tisztítókúrával érdemes minden lerakódott káros anyagtól megtisztítani a szervezetünket. Aki ismeri Gyuri bácsit, az tudja, hogy nála – ahogy a természetgyógyászoknál általában -, minden kezelés a tisztítással kezdődik. A tisztítókúrát végezhetjük csalánnal, amely az egyik legkiválóbb gyógynövényünk: sok vasat és C-vitamint tartalmaz. Napi egy csészével kell inni belőle éhgyomorra, maximum hat hétig.

Immunturbó

Második lépésként turbózzuk fel az immunrendszerünket. Ennek a mostani járványos időszakban duplán is hasznát vesszük. Mivel támogathatjuk a védekezőképességünket? Például a legjobb természetes C-vitaminforrással, a csipkebogyóval, amiért ősszel elég kisétálni a mezőre. Drogériákban is kapható felezett csipkebogyó, ebből egy marékkal áztassunk hideg vagy langyos vízben legalább négy-öt órán át, majd szűrés után kortyolgassuk. Emellett természetes C-vitamin forrás a piros bogyósok levele (málna, szeder, feketeribizli) ezeket is lehet késő tavasszal vagy kora nyáron frissen szedni, és ugyanúgy, mint a csipkebogyót langyos vizes áztatás után fogyasztani.

Allergiaháború

Harmadik lépés: itt kezdődik az igazi harc az allergia ellen. A leghatékonyabb allergiaellenes gyógynövények a lándzsás útifű, a mezei kakukkfű, a fürtös menta. Ezen gyógynövények együttes ereje található meg Gyuri bácsi Lándzsás útifüves teakeverékében (Allergia tea), mely kifejezetten ajánlott a pollenallergiában szenvedőknek, bár Gyuri bácsi ennél sokkal szigorúbban fogalmaz: allergiásoknak nem ajánlott, hanem minden nap kötelező volna meginni belőle egy csészével, hogy hasson, legalább egy éven át.

Azért jegyezzük meg, hogy ha rendszeresen fogyasztjuk ezt a teát, akkor további jó szolgálatot is teszünk, hiszen a keverékben szereplő gyógynövények messze a legjobb természetes vírus- és baktériumölők, légúttisztítók és gyulladáscsökkentők, együtt pedig legyőzhetetlenek – így aztán meglehet, hogy se a szezonális kórokozók, se a nátha nem dönt le majd olyan könnyen minket.

Remélem, ebben a cikkben is sikerült hasznos és építő tanácsokat átadnunk nektek, kedves olvasóink. Hamarosan érkezünk újabb gyógynövényes és immunerősítő írásainkkal. Addig is lapozgassátok a magazin eddigi Gyógyfüves témáit. Jó egészséget és szebb napokat kívánok nektek szeretettel.

Frenyó Krisztina

Gyógyfüvekkel a fejfájás ellen

Szabó Gyuri Bácsi üzenete, Koronavírus idején!

Teakúra Gyuri Bácsival, amerre a csalán csíp, arra csörög a dió.

Szabó Gyuri Bácsival készült  rádiós-  interjúnkat itt hallgathatjátok meg:   https://soundcloud.com/radio-szentendre/kavespercek-szabo-gyuri-bacsi-a-bukki-   fuvesember

Fontos Információk: 
Szabó Gyuri bácsi, a legendás bükki füvesember neve összeforrt a gyógynövényes gyógyítással. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett bükkszentkereszti természetgyógyász tudását lányának, Lopes-Szabó Zsuzsának adta át, aki gyakorlott fitoterapeutaként viszi tovább a hagyományokat és vezeti a családi vállalkozást.

Az ellenőrzött minőségű gyógynövényekből, egyedi receptúra alapján készülő Györgytea termékek 63 darabos szortimentjében az egyedi-, a keverék-, és az élvezeti teák mellett megtalálhatók a gyógynövénykivonatok, a Babaváró csomag, ahogy az ismeretterjesztő könyvek, naptárak is. A cukorbetegség kezelésére összeállított Diabess teakeveréket 1999-ben a Magyar Szabadalmi Hivatal is bejegyezte, később az Országos Gyógyszerészeti Intézet „Diabess-Györgytea” néven gyógyhatású növényi készítményként törzskönyvezte.

A cég nagy hangsúlyt fektet a hagyományápolásra és az ismeretterjesztésre. A vezetett gyógynövényes túrákon és a Bükkszentkereszti Gyógynövénynapokon évente több ezren fordulnak meg, de az érdeklődés online térben is töretlen: a gyorgytea.hu és a diabess.hu évi látogatószáma meghaladja az 1,1 milliót, és az ingyenes Györgytea mobilapplikáció is több mint 56.000 felhasználóval büszkélkedhet.

Lopes Szabó Zsuzsa, Gyuri Bácsi lánya, szintén Csodálatos és Értékes Ember.

És milyen sokoldalú. Szeretnétek megismerni? Érdemes! Itt többet megtudhattok róla:

Rólam

” Hamarosan indulnak a közkedvelt Gyógynövénytúrák a Bükkben. Jómagam két évvel ezelőtt ott jártam és elvégeztem a csodálatos tanfolyamot. Köszönöm Szabó Gyuri Bácsinak és Lakatos Márknak a feledhetetlen élményt és az így szerzett értékes tudásanyagot! Bükkszentkereszt visszavár. Érzem! Habozás nélkül megtenném azt a párszáz kilométert és tiszta szívvel, örömmel szentelnék időt újra ennek az Örökérvényű Csodának, amellyel magam és mások segítségére tehetek.”

Frenyó Krisztina újságíró-szerkesztő-műsorvezető

Bővebben: https://gyorgytea.hu/gyuri-bacsi-gyogynovenyismereti-turai/majusban-elindulhat-a-jelentkezes-a-gyogynovenyturakra/?fbclid=IwAR13E6FU-ZRufHuhQ6GQQhw82bd-TFuBc7KXe4w_YpguFjq9BxdyEsk-jq8

Májusban elindulhat a jelentkezés a gyógynövénytúrákra

 

Teakúra Gyuri Bácsival, amerre a csalán csíp, arra csörög a dió.

Szabó Gyuri bácsi a legjobb példa arra, hogy a gyógynövényekkel, a természet adta kincsekkel mennyit tehetünk egészségünkért, önmagunkért. Az életünkért. Most, a tisztító teakúrának a lépéseit osztjuk meg veletek.

Szerző: Frenyó Krisztina

Publikálás: 2021-04-14.

Tavaszi tisztítókúrára fel Szabó Gyuri bácsival, a bükki füvesemberrel. Gyógynövények úton, útfélen, amerre csak nézünk. Szó szerint a lábunk előtt hever a gyógyszőnyeg. Csak le kell hajolnunk érte. Nézzük, mit ajánl egy olyan ember, aki valóba tudja miről beszél. Még tart a böjt, nekünk is van időnk a természettel együtt ébredni. Semmi mást nem kell tennünk, csak követni az őseink példáját és a természetgyógyászok tanácsait: csináljunk egy belső tavaszi nagytakarítást. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember ehhez természetesen a gyógynövényeket ajánlja. Vajon ő hogyan csinálja?

Bár Gyuri bácsi, a bükki füves ember mindennap többféle gyógyteát is fogyaszt, azért ilyenkor, tavasz kezdetén egy alapos tisztítókúrát is bevet. „A természet ugyanezt csinálja. Tessék megnézni például a nyírfát. Tél végén szó szerint elindul benne a nedvkeringés, amit ősidők óta használ az ember a saját nedvkeringésének beindítására. A Bükkben még ma is látni viricselést, azaz nyírfacsapolást. Amikor tisztítókúrát tartunk semmi mást nem csinálunk, mint a természetet utánozzuk” – hangsúlyozza Gyuri bácsi.

Hogyan végezzük a gyógynövényes tisztítókúrát?

A böjt időszakában, amikor elhagyjuk a húst, esetleg rövidebb időre a szilárd táplálékokat is, sok folyadékot kell inni, és egyáltalán nem mindegy, hogy mit. A bükki füves ember azt ajánlja, hogy minden reggelt kezdjünk gyógyteával. Az első két hétben fogyasszunk csalánlevélteát, a következő négy hétben pedig felváltva az egyik napon diólevélteát, a másik napon csalánteát. A csalán a vérereket, a diólevél a nyirokrendszert tisztítja.

Jó, ha tudjuk!

Nincs nagy becsben a háztartásoknál a csalán, a kerttulajdonosok bőszen irtják, holott ez az egyik legkiválóbb gyógynövényünk. Sok vasat és C-vitamint tartalmaz, ám kovasavtartalma miatt 6 hétnél huzamosabb ideig nem iható folyamatosan.

A járvány és a vírus egyik ellensége, a C-vitamin. Harcra fel!

Emellé naponta fogyasszunk csipkebogyóteát, ami megfelelő C-vitaminnal látja el a szervezetünket. A csipkebogyót hideg vízben áztassuk 3-4 órán át, ezután szűrjük le. Az átázott gyümölcsöt át is törhetjük a szűrőn, így igazi rostos gyümölcslevet kaphatunk.

Élvezeti és Gyógyító teák! 

Napközben az alábbi gyógynövényekből készült teákat fogyasszuk felváltva, mindennap egy-egy csészével valamelyikből:

  • málnalevél – vértisztító és izomlazító hatású, fertőtlenítő, gazdag vasban, magnéziumban, kalciumban, többféle vitamint és foszfort is tartalmaz. Nőknek kifejezetten ajánlott.
  • erdei szederlevél – méregtelenítő, antibakteriális hatású, enyhe vizelethajtó, erősíti az immunrendszert.
  • mezei kakukkfű – fertőtlenítő hatású, segíti az emésztést, erősíti a gyomrot, javítja a vérkeringést.
  • fürtös menta – javítja az emésztést, görcsoldó, baktériumölő, immunerősítő.
  • egynyári üröm – gyomorerősítő, enyhe vizelethajtó, rákmegelőző hatású.
  • kis ezerjófű – serkenti az emésztést és az epeműködést, vértisztító, enyhíti a puffadást. Vérszegénység, székrekedés esetén különösen ajánlott.
  • fekete bodza – vese- és hólyagerősítő, tüdőtisztító, enyhe vizelethajtó.

Ha nincs otthon ennyiféle mono gyógyteánk, akkor egyszerűbb, ha a Gyuri bácsi-féle Csalánleveles teakeveréket (Tisztító teát) fogyasztjuk, amely egy kiszerelésben tartalmazza a felsorolt gyógynövényeket. Az ebből készült teát is napi egy csészével fogyasszuk.

Mikor fogyasszuk a tisztító gyógyteát?

Jó, ha tudjuk, hogy a tisztítóteák felszívódása a reggeli órákban, étkezés előtt a legjobb.  Gyuri bácsi azt javasolja, hogyha napközben is iszunk gyógyteát, akkor étkezés után három órával fogyasszuk, akkor a leghatékonyabb. A hasonló hatású gyógyteákat egymás után is meg lehet inni, vagy teakeverékként megfőzni. A gyógyteákat ne ízesítsük, ha mégis, legfeljebb egy kis termelői mézzel és akkor tegyük bele, amikor a tea már langyos, mert 40 fok felett tönkremennek a méz fontos enzimjei és vitaminjai. A legtöbb tisztítótea vizelethajtó hatású, ezért lefekvés vagy hosszú utazás előtt nem ajánlott ilyen teát inni.

Lejegyezte: Frenyó Krisztina

Tiszta Forrásból: 
Szabó Gyuri bácsi, a legendás bükki füvesember neve összeforrt a gyógynövényes gyógyítással. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett bükkszentkereszti természetgyógyász tudását lányának, Lopes-Szabó Zsuzsának adta át, aki gyakorlott fitoterapeutaként viszi tovább a hagyományokat és vezeti a családi vállalkozást.


Az ellenőrzött minőségű gyógynövényekből, egyedi receptúra alapján készülő Györgytea termékek 63 darabos szortimentjében az egyedi-, a keverék-, és az élvezeti teák mellett megtalálhatók a gyógynövénykivonatok, a Babaváró csomag, ahogy az ismeretterjesztő könyvek, naptárak is. A cukorbetegség kezelésére összeállított Diabess teakeveréket 1999-ben a Magyar Szabadalmi Hivatal is bejegyezte, később az Országos Gyógyszerészeti Intézet „Diabess-Györgytea” néven gyógyhatású növényi készítményként törzskönyvezte.

A cég nagy hangsúlyt fektet a hagyományápolásra és az ismeretterjesztésre. A vezetett gyógynövényes túrákon és a Bükkszentkereszti Gyógynövénynapokon évente több ezren fordulnak meg, de az érdeklődés online térben is töretlen: a gyorgytea.hu és a diabess.hu  évi látogatószáma meghaladja az 1,1 milliót, és az ingyenes Györgytea mobilapplikáció  is több mint 56.000 felhasználóval büszkélkedhet.

Dobozba zárt szárnyak, avagy angyalok, vagy emberek?

Szárnyaltam, ugráltam a dombon, szinte percekre levegőben tudtam maradni és nem volt idő, nem kellett az idő…sem a tér..valahogy minden olyan varázslatosan egyszerű volt…Hogyan és mikor lett vége? Melyik volt az a pillanat, amikor elhagytam a szárnyaimat? Nem emlékszem…

Szerző: Frenyó Krisztina

Publikálás: 2021-04-13.

Emlékszem repdestem…
Szárnyaltam, ugráltam a dombon, szinte percekre levegőben tudtam maradni és nem volt idő, nem kellett az idő, sem a tér, valahogy minden olyan varázslatosan egyszerű volt…  Hogyan és mikor lett vége? Melyik volt az a pillanat, amikor elhagytam a szárnyaimat? Nem emlékszem…

Egyre jobban hiányzik az az élet… az idő, amikor még nem kellett megfelelnem és elszámolnom senki felé, amikor kedvemre ugrálhattam a zöld fák ölelte dimbes-dombos utak buckáin át. Azt sem tudom, hogy gyermekként éltem e meg mindezt, vagy még annak előtte, egy másik életben történtek velem a csodák. Kár is elmélkedni, mert nem ez a lényeg. No, nem most világosodtam ám meg hirtelen, sem nem lettem hirtelen bölcsebb, tán csak az a röpke ötven év, mit magam mögött hagytam, világított rá néhány fontos dologra. Mert, az igazán lényeges dolgokat, sosem mérik nagykanállal. Azokat egészen kicsi porciókban adagolják. Azért is tudnak örülni a kisgyermekek, minden apróságnak.

Aztán rájöttem, hogy a szárnyalás mellett meg kell tanuljam a földön járást és maradást is. Gyökeret kell vernem. Itt a földön. Olykor nehezebb, mint hinnéd. Főként azoknak, akik dobozba zárják szárnyaikat. Mert hogy sokan elteszik őket. Nehezebb napokra. Nehezebb napokra? Lehet még ettől is nehezebb? Bizony lehet. Aztán persze olyan is előfordul, hogy valakik a szebb napokra tartogatják gyönyörű tartozékaikat. Mert bizony egyszer hozzájuk tartoztak ezek a szépségek.

És, hogy lehet e a földön szárnyalni? Hmm… Megpróbáltam nem is egyszer. Volt, hogy egészen sokáig sikerült a levegőben maradnom, ám mindig akadt, aki visszarántott a földre. Biztosan jól tette. Nem mondom, nagyon is jól éreztem magam ott fent, csak közben elfelejtettem a föld dolgaival foglalkozni. Például a pénzkereset, a csekkek, a materiális felelősségvállalás dolgaival. Mert, hogy az nem az angyalkák dolga. De nem ám. Csak, hogy én nem vagyok angyal. Én, egy földön élő ember lennék, vagy valami ilyesmi. És akik a földre leszülettek, azoknak bizony meg kell tanulniuk az élet rögös talaján is helytállniuk.


Erre léteznek egész jó kis gyakorlatok. Meditálhatsz, hogy gyökeret verj, uppsz ez megint egy kis lazulás és álmodozás. Legalábbis nálam. Na, jó, szóval meditálhatsz, gyakorolhatsz mezítláb a kertben, hogy a talajjal érintkezésbe lépve, megtapasztald, mennyire bírod a földet. Aztán még ölelgetheted a terebélyes, vastag törzsű fákat.

Óh, én ezt a foglalatosságot nagyon szeretem. Rendesen bele tudok ám merülni. Így aztán bármennyire is a földi kapcsolódás a cél, elég hamar az égi szférákba repdesek újfent. Természetesen pénzt is kérhetsz a földi szolgálataidért, amelyekért igen sokat tanultál. Megkérheted az árát a tevékenységednek, tisztességesen. Az időnek, amit annak idején magadra, a tanulmányaid elsajátítására áldoztál, most pedig az idődre, amit másokra szánsz. Mindez arra ösztönözhet, hogy megtanuld, milyen az adok-kapok egyensúly. Mennyire vonz, vagy épp taszít téged az anyagi procedúra.

Egy biztos, ha itt akarsz élni a földön, muszáj belépni a körforgásba, mert ha nem teszed, előbb-utóbb elnyel a föld. Vagyis a rengeteg földi matéria. Én sokszor csak macerának hívom, mert számomra ez kissé macerás. Arra is rá kellett ébredjek, hogy az itteni létforma, nem olyan sima ügy, amilyennek jómagam, annak idején elképzeltem. Azért kaptuk a hátizsákot, hogy viseljük, hordjuk. Olykor megrakjuk kövekkel, olykor meg mások rakják nekünk tele.

Mi pedig hűségesen cipeljük terheinket. Mint, ha csak kötelező lenne. Pedig nem az. Simán kiszórhatjuk a kavicsokat, főként, ha azok időközben mázsányi szikladarabokká nőttek a hátunkon. Úgyis jönnek majd újabb kövek. Drágák, meg csiszolatlanok is, aztán lesznek homokkövek, ásványok, és olyanok is, amelyekkel rendre dolgunk van.

Mert, fel kell ismernünk, melyek a saját terheink, amelyeket akár meg is szerethetünk és idővel letehetjük őket, ha majd kellően elfáradtunk. Ám, épp így ideje elkülönítenünk a mások terheit, amelyeket nem a mi gerincünkre szabtak odafent. Mert, ha túl sok keménységet pakolunk fel magunkra, idő előtt elcsontosodunk. Megkeményedünk. Éa akkor, mi lesz így velünk? Hová fogjuk tudni visszacsatolni a szárnyainkat, amikor majd elővesszük a dobozból őket, hogy újra szárnyalhassunk?

Frenyó Krisztina