Tikkasztó nyári hőségben érkeztünk a Spinóza Étterem hűs falai közé, ahol néhány pohár jeges limonádé és négy remek ember társaságában, egy tartalmas “kerekasztal” beszélgetésre került sor. Csuja Imrével, Halmy Györggyel, Györfi Annával és Bleier Gáborral beszélgettünk, többek között, az Ördögkatlan Fesztivál apropójából.
Elsőként Csuja Imre számolt be a hamarosan aktuális Ady Estről, és még sok minden másról.
Halmy György, a Medve Társulat vezető-rendezője és lelke, a soron következő színházi estek, és az Ördögkatlan Fesztiválon debütáló Ady színházi est részleteibe avatott be bennünket.
H. Gy: “Jelenleg négy darabbal készülünk, próbálunk és októbertől a Fészek Művészklubban vendégszerepelünk a Medve Társulattal. Az Ady trilógia, azaz egymást követő három Ady Est, valamint a Márai Füves Könyv kerül terítékre, különös előadásban. Az előadások teljességéhez nagyban hozzájárulnak a rendkívüli színművészek, – Tóth Ildikó, Szarvas Attila, Csuja Imre, Kakasy Dóra, valamint Rusznák András, a Miskolci Nemzeti Színház kiváló színésze – illetőleg Teleki Gergő és Balázs Barnabás zeneszerzők. Javában folynak a próbák és nagy izgalommal várjuk a hamarosan bemutatásra kerülő, Az óperenciás tengeren – a táltos költő Ady Endre című Ady-estet, melyet a 6. Ördögkatlan Fesztivál meghívására adnak elő neves művészeink. Az előadásra, augusztus 3-án kerül sor két időpontban: 12 h 30, valamint 16 h 30 -as kezdettel.
Néhány szóban az Ady estekről: az első rész, a halál utáni léttel foglakozik, Ady testamentummal kezdődik, majd az Elhagyott már a félelemmel folytatódik. A második részben, az Istenes Adyt ismerhetjük meg, teljességben zsoltárokkal, a nő és férfi közötti párbeszédekkel tűzdelve. A harmadik részben, A titok Adyja “szólal meg”, A Titok arat címen. A készülőfélben lévő 4.-5. rész címe árulkodó jelleget öltött: Dankó Pista Örök’, melyben többezer éves dallamkincsek kerülnek elő, egyfajta Ady rege, a Magyar Népdal útján, amelyen Dankó Pista vezérel, Ady pedig kézen-fogva vezet bennünket. Annak idején, jó 30 éve, Csuja Imrével együtt kezdtük el az Ady esteket színre vinni, ám aztán kis időre abbahagytuk, – és milyen jól tettük – mert mindketten rájöttünk. hogy Ady Endréhez idő kell. Akkoriban még nem értettük Adyt, és mára már egészen más sült ki belőle, mint gondoltuk. Egy érési folyamat zajlott le bennünk, és egy férfinak körülbelül negyven évet le kell élnie, mire Adyhoz így tud viszonyulni. Arra viszont, mindketten rájöttünk, hogy Ady Endre, mindenfajta irodalomnak az Alfája és Omegája is egyben.”
Cs. I: “Igen, ahogy Gyuri is említette, Adyhoz élettapasztalat kell, nem is kevés. Négy évvel ezelőtt kezdtünk el újra “intenzíven foglalkozni Adyval”, és az is igaz, hogy nagyon nehéz ennek a “műfajnak” helyzetet találni. Akadt olyan esemény, ahol 400-an figyeltek bennünket, ám olyan is előfordult, hogy 15-en hallgatták az előadást döbbent csendben. Mi mindegyik alkalommal ugyanolyan átéléssel ,,játszunk” és igen nagy örömmel tölt el bennünket, ha azt látjuk, hogy Ady segítségével, mi is megérintjük az embereket, márpedig Ady mindenkit megérint, csak idő kell hozzá.”
Györfi Anna színművész hallgatagon figyelte a beszélgetést, és miután ő még csak a közelmúltban csöppent bele ebbe a különös világba, leginkább csak helyeslően bólintott a mély eszmefuttatás közben.
Gy. A: “Számomra, igen nagy megtiszteltetés ez a meghívás, ám nagy falat is egyben, hiszen nem volt még részem ilyen jellegű szereplésben. Ady világa, tőlem igen távol állt eddig és úgy gondolom nálam is egy érési folyamat veszi majd kezdetét az előadás-sorozat által. Egyelőre még nem szúrt el a rendező semmit, egyszóval jól érzem magam a versekkel és úgy gondolom lassacskán Adyval is megbarátkozom.”
H. Gy: “Ennek a produkciónak a menedzselése nagy mértékben, Balázs Mónika Csilla nevéhez fűződik, aki főként a külső kapcsolattartásban tölt be oroszlánszerepet. Nagy örömünkre szolgál, hogy Bleier Gábor is belépett közénk, aki társulatunk és a rendezvények szervezésében és a programok terjesztésében segít. Mi egy nagy család vagyunk, egy jó csapat. Itt mindenkinek a részvételére szükség van, és fontos, hogy a sok erőfeszítés és kitartás végeredményeként, egy tartalmas, színvonalas és emberi produktum születhessen. Mi, erre törekszünk.”
A kerekasztal beszélgetés befejeződött, ám korántsem ért véget, hamarosan érkezünk újabb híradásokkal, programajánlókkal és interjúkkal. Addig is jó szívvel ajánljuk a közelgő Ördögkatlan Fesztivál rendkívül színes palettáját, és természetesen a Palkonyai Ady Estet.
Időpont: 2013. augusztus 3. (szombat)
12:30 Az óperenciás tengeren – a táltos költő Ady Endre , Ady-est 1. (színházi est, 80 perc) – 6. Ördögkatlan Fesztivál – Helyszín: Faluház (Palkonya)
16:30 Az óperenciás tengeren – a táltos költő Ady Endre , Ady-est 1. (színházi est, 80 perc) – 6. Ördögkatlan Fesztivál – Helyszín: Faluház (Palkonya) http://www.ordogkatlan.hu/
Frenyó Krisztina Fotó : Varga Csaba